BESTECİ VE İCRACILAR

SUNA KORAD

İstanbul’da doğan Korad, Ankara Devlet Konservatuarında Ulvi Cemal Erkin’in piyano öğrencisi olmuştur. Sonra Prof. P. Savorosh, Madam E. de Hidalgo, Saadet İkesus ve İtallo Brancucci ile şan çalışmaları yapmış ve dünyanın bütün önemli merkezlerinde sahneye çıkmış, konserler vermiş ve kayıtlar yapmıştır.

Mario Del Monaco, Tito Gobbi gibi büyük şöhretlerle beraber sahneye çıkmış, Londra B.B.C televizyonunda büyük sanatçılarla birlikte, tek yabancı ve Türk olarak Amerika’da Verdi festivaline katılmış, Güney Afrika’da La Scala sanatçıları ile La Traviata operasını oynamıştır. Çekoslovakya Uluslararası “Prag’da Bahar” festivaline üç kez davet edilmesinin yanı sıra Yunanistan’da opera,resital ve televizyon programları yapmıştır. Yabancı devlet adamları ve çeşitli sanat kuruluşlarınca da ödüllere layık görülen Suna Korad 1981 yılında T.C. Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Suna Korad, 2003 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak görev yapmakta iken geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yummuştur.