BESTECİ VE İCRACILAR

NECDET YAŞAR

1930’da Gaziantep’in Nizip ilçesinde doğdu. 1953’te İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Musıkiye bağlama çalarak başladı. Mesut Cemil’in tanbur çalışını dinledikten sonra, yirmi yaşında tanbura yöneldi. Fakültedeki öğrencilik yıllarında tanburuyla Nevzat Atlığ yönetimindeki Üniversite Korosu’nun konserlerine ve çalışmalarına katıldı. Üniversite Korosu’nun bir radyo konserinde yayımlanan taksimini çok beğenen Mesut Cemil’in takdir ve ilgisiyle İstanbul Radyosu’na girdi; Mesut Cemil’in yönettiği İstanbul Radyosu Klasik Türk Musıkisi Korosu’nda tanbur çaldı (1953 – 1963). İstanbul Radyosuna girdikten sonra yıllarca Mesut Cemil’in derin sanat birikiminden yararlandı. 1953 – 1980 yılları arasında yirmi yedi yıl İstanbul Radyosu’nda çalıştı. 1958’de Münir Nurettin Selçuk yönetimindeki İstanbul Belediye Konservatuvarı İcra Heyeti’ne tanburî olarak girdi, 1976’ya kadar bu topluluğun, o dönem için büyük önemli olan Şan Sineması konserlerinde tanbur çaldı. 1976’da İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’na girdi; 1983’te bu topluluktan ayrıldı.

Necdet Yaşar 1988’de, sanat yönetmenliğini üstlendiği Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğunu kurdu; 1995 yılının sonlarında emekliye ayrıldı. Gerek solo olarak, gerekse yönettiği topluluğun sazları ve hanendeleri ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Britanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Finlandiya, Güney Kore, İsrail gibi ülkelerde sayısız konser ve resital verdi.

Necdet Yaşar 1972 – 1973 ve 1980 – 1981 öğretim yıllarında ABD’de Seattle’deki Washington Üniversitesi’nde tanbur üzerinde Türk musıkisinin perdeleri, makamları ve usûlleri üstüne dersler verdi. Yaşar ABD’deyken, Amerikalı musıki araştırmacısı Karl Signell’le birlikte, elektronik cihazlarla, Türk musıkisinde kullanılan bazı önemli aralıkların grafiklerini çıkardı; her “tanini” aralığında, yani her tam aralıkta diyez yahut bemol olarak kullanılan, yaklaşık 2,5 koma değerindeki perdelerin ölçümlerini gerçekleştirdi. Bu çalışmanın sonuçları Karl L. Signell’in Makam – Modal Practice in Turkish Art Music (Makam – Türk Sanat Musıkisinde Makam Uygulaması) adlı kitabında yayımlandı. (Asian Music Publications, Seattle, 1977)

Yaşar, 1972’de Toronto Üniversitesi’nde; 1981’de Seul’de; 1982’de Britanya’da Durham Üniversitesi’nde; 1983’te New York’taki Columbia Üniversitesi’nde, 1998’de Hong Kong’da düzenlenen, çeşitli ülkelerden birçok musıki otoritesinin katıldığı uluslararası müzikoloji kongrelerinde tanburî olarak davet edildi, bu kongrelerde Türk musıkisini tanıtıcı konserler verdi; büyük musıki otoritelerinin takdirlerini kazandı. Yaşar bundan sonra, “Necdet Yaşar Ensemble” adı altında kurduğu küçük musıki topluluğuyla üç kıtadaki birçok sanat merkezinde ve üniversitede konser verdi.