BESTECİ VE İCRACILAR

GÜHER VE SÜHER PEKİNEL

İlk piyano derslerini bir piyanist olan annelerinden alan ve ilk konserlerini altı yaşında veren ikilinin Ankara Filarmoni'yle üç yıl sonra verdikleri konser, onların bir orkestrayla verdikleri ilk konser olmuştur. Paris Konservatuarı ve Frankfurter Musikhochschule'e giden ikizler Rudolf Serkin'in daveti üzerine eğitimlerini onunla beraber devam ettirmek üzere Philadelphia’daki Curtis Institute of Music'e gitmişlerdir. Claudio Arrau ve Leon Fleisher ile çalışma fırsatı bulan Pekineller müzik eğitimlerini 1978'de Julliard School'da tamamlamışlardır.

Pekinel kardeşler, 1984'de Herbert Von Karajan tarafından keşfedilmişler ve bunu takiben Salzburg Festivali'ne davet edilmişlerdir. Sanatçılar o zamandan beri kariyerlerine dünya çapında devam etmektedirler.

Berlin Filarmoni, Los Angeles Filarmoni, New York Filarmoni, İsrail Filarmoıni, Concertgebouw Amsterdam, İngiliz Oda Orkestrası, RAI Milano ve Orchestre de le Suisse Romande gibi ünlü orkestralarla birlikte çalan Pekinel’ler, uzun resital turneleri sırasında Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya'nın müzik merkezlerinde konserler vermişlerdir. ABD, Almanya, İtalya ve Fransa'da yapılan uluslararası yarışmalarda her ikisi de hem duo hem de solo olarak birinci olmuşlar, 1978'de sanatçılar UNESCO'nun Dünya Müzik Haftası'nda Federal Almanya Cumhuriyeti'ni temsil etmiş ve birincilik almışlardır. Güher-Süher Pekinel Kardeşler,1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanı almışlardır.